خرید سیگار برگ
مرکز فروش توتون پیپ
خرید پیپ اصل
نمایندگی تفال
بهترین مدل اتو بخار تفال
قیمت زودپز برقی
آموزش آشپزی
آموزش شیرینی پزی
آموزش کافی شاب
تور کویر مرنجاب
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
سنگ تراورتن
بانك اطلاعات سامانه الكترونيكي TSC كارگزار رسمي گمرك- ترخيص كالا از گمرك-بخشنامه هاي گمرك

كارگزار رسمي گمرك- ترخيص كالا از گمرك-بخشنامه هاي گمرك

كارگزار رسمي گمرك- ترخيص كالا از گمرك-بخشنامه هاي گمرك

كارگزار رسمي گمرك- ترخيص كالا از گمرك-بخشنامه هاي گمرك

بانك اطلاعات سامانه الكترونيكي TSC

انقلاب ديجيتال در گمرك ايران صرفاً محدود به رويه‌هاي گمركي نبوده و حتي اين فن‌آوري چگونگي ارزشگذاري كالا را هم تحت پوشش خود قرار داده است.

به گزارش روابط عمومي گمرك ايران ،  انجام اين اقدامات علاوه بر حذف سليقه‌هاي فردي در ارزشگذاري كالا موجب تسهيل و روان‌سازي تجارت شده و به اذعان بسياري عدالت در ارزشگذاري كالايي را به دنبال داشته است. خداكرم اسكندري مديركل دفتر بررسي و تعيين ارزش و تعرفه گمرك درخصوص مهمترين دستاورد گمرك الكترونيك در بخش ارزشگذاري كالايي بيشتر توضيح مي‌دهد:

«سامانه الكترونيكي TSC (تعيين ارزش گمركي كالا) طي نزديك به يك سال از شروع به كار خود توانسته است، اطلاعات مربوط به ارزش بيش از 70 هزار ركورد را ثبت كند. اين امر به صاحبان كالا امكان مي‌دهد تا به ارزش‌هاي يكسان در سطح گمركات دست يابند و از ميزان پرونده‌هاي اختلافي به نحو چشمگيري كاسته شود. سامانه tariff specific cod) TSC ) يا تعيين شناسه ارزش كالا برمبناي مشخصه‌هاي تعرفه‌اي كالا است و با توجه به خصوصيات فيزيكي، شيميايي، مدل و ساير مشخصات فني كه به آن كالا اختصاص دارد ،يك كد چهار رقمي در انتهاي هر رديف تعرفه كالا پيش‌بيني شده است. اين كد براساس مشخصات كامل‌تري از كالا به منظور تعيين ارزش براي هر واحد كالا طراحي شده است كه شناسه ارزش كالا ناميده مي‌شود.

در اين راستا طي فراخوان عمومي از تمامي واحدهاي توليدي، بازرگاني و تجار جهت تكميل بانك اطلاعات ارزش دعوت به همكاري به‌عمل آمد و با ارائه مدارك و مستندات و يا سوابق ترخيص مورد تأئيد اين دفتر درچارچوب ماده 14 و 15 قانون امور گمركي و آيين‌نامه اجرايي آن ارزش‌هاي مذكور در بانك اطلاعات ارزش ثبت شد و هم‌اكنون تغييرات قيمتي به‌طور مستمر توسط كارشناسان دفتر بررسي و تعيين ارزش و تعرفه مورد بررسي قرار مي‌گيرد. با وجود اينكه از اجراي اين سامانه بيش از يك سال نمي‌گذرد، ليكن تاكنون بيش از هفتاد هزار ركورد ارزش ثبت شد. از مزاياي راه‌اندازي اين سامانه يكسان‌سازي نحوه ارزش‌گذاري كالا در تمام گمركات كشور است، به نحوي كه از اعمال سليقه‌هاي فردي در امر رسيدگي و تعيين ارزش كالا و تعرفه جلوگيري به عمل مي‌آيد.هر چند اين سامانه، يك سامانه جديد است، ولي با راه‌اندازي اين بانك اطلاعات، اختلافات به حداقل رسيده، مگر در مورد كالاهايي كه سطح قيمت‌هاي آنها دايماً در حال تغيير است و در اين زمينه چنانچه ذي‌نفع مستنداتي به اين دفتر يا گمركات اجرايي ارائه دهد در اسرع‌وقت مورد بررسي و بازبيني قرار مي‌گيرد و ويرايش مي‌شود. البته براي ويرايش، الزامي به مراجعه به دفاتر ستادي نبوده و اظهاركنندگان مي‌توانند به هنگام اظهار كالاي خود و با درج كد شناسه ارزش كه قبلاً به ثبت رسيده و ارائه مستندات ارزش جديد، كالاي خود را اظهار و كارشناسان گمركات اجرايي ضمن بررسي مستندات با رعايت مواد قانوني پس از تأئيد جهت ويرايش از طريق سامانه EPL ثبت و به منظور بررسي و ثبت نهايي به دفتر ستادي ارسال ‌نمايند. در مواردي كه درخصوص ارزش‌هاي تعيين شده مابين صاحب كالا و گمرك اختلاف نظر وجود داشته باشد مي‌توانند با رعايت ماده 45 قانون امور گمركي نسبت به ترخيص كالا اقدام و سپس پرونده به كميسيون‌هاي رسيدگي به اختلافات گمركي و تجديد نظر ارسال گردد. با توجه به اينكه بانك اطلاعات ارزش تحت وب و در بستر شبكه گمرك (اينترانت) در زير سامانه كارشناس متمركز (acc.irica.ir ) در دسترس كليه گمركات اجرايي است و از طرفي در بستر شبكه اينترنت به آدرس epl.irica.ir/TscViewPage در دسترس صاحبان كالا مي‌باشد، لذا اين امر منجر به اين شده كه ضمن رعايت عدالت مالياتي و يكسان‌سازي بررسي و تعيين ارزش، در پروسه ترخيص كالا تسريع و تسهيل و روان‌سازي تجاري صورت پذيرد. طبيعي است براي كالاهايي كه شناسه ارزش آنها ثبت شده است پس از درج كد 4 رقمي شناسه ارزش به هنگام اظهار، كارشناس گمرك صرفاً نسبت به تطبيق مشخصات كالاهاي اظهاري و كالاي ثبت شده اقدام و اين امر باعث افزايش سرعت و به حداقل رسيدن زمان رسيدگي به ارزش و تعرفه مي‌گردد.ـ»

 

منبع:‌اخبار گمرك


برچسب‌ها: اخبار گمرك، آخرين اخبار گمرك،


تاريخ : ۱۴ دى ۱۳۹۵ | ۰۷:۲۸:۲۸ | نویسنده : krgs | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
<< مطالب قدیمی‌تر >>